Pécsi társasház közös képviselő Tel: +36 30 / 603-9031
E-mail:
Jelszó:
 
   

JOGOK ÉS KÖTELEZETTSÉGEK A TÁRSASHÁZBAN

A tulajdonostársakat érintő jogok és kötelezettségek alapvetően 2 nagy csoportra oszthatók: a külön-, ill. a közös tulajdont érintőekre.

A tulajdonostársakat külön tulajdona tekintetében megilleti a birtoklás, a használat, a hasznok szedése és a rendelkezés joga. E jogait azonban nem gyakorolhatja a többi tulajdonostárs jogait és törvényes érdekeit sértve.

A külön tulajdonban lévő lakás, ill. nem lakás céljára szolgáló helyiség használatának, hasznosításának szabályait a szervezeti-működési szabályzat határozza meg a társasház céljának, működésének megfelelően. Így pl. az SZMSZ megtilthatja, hogy a házban akár az egyik tulajdonostárs, akár egy bérlő nagy forgalommal járó tevékenységet végezzen.

A nem lakás céljára szolgáló helyiség hasznosítási módjának megváltoztatását a közgyűlés megtilthatja, amennyiben a társasház rendes működését, vagy a lakás nyugalmát zavarja az ott folytatandó tevékenység. Ilyen eset lehet pl., ha valaki a garázsában zajos vagy a többi lakó nyugalmát bármi módon zavaró műhelyt rendezne be.

A tulajdonostársat még saját külön tulajdonával kapcsolatban is terhelik kötelezettségek. Így például köteles fenntartani lakását és egyéb saját tulajdonú területét, valamint köteles minden szükséges intézkedést megtenni annak érdekében, hogy a vele együtt lakók, vagy akiknek lakása használatát átengedte, mindenkori jogait úgy gyakorolják, hogy a többi tulajdonos joga és érdeke ne sérüljön.

Lehetővé kell tennie és tűrni, hogy lakásában a közösség megbízottja a közös tulajdonban álló épületrészekkel, berendezésekkel összefüggésben a szükséges ellenőrzés, valamint a fenntartási munkák elvégzése céljából arra alkalmas időben bejuthasson, természetesen a lakás tulajdonos, illetőleg a bentlakó szükségtelen háborítása nélkül. A lakásban tervezett építkezésről is köteles értesíteni a közös képviselőt.

A közös tulajdonnal kapcsolatos jogok és kötelezettségek igen hasonlóak az előzőekhez. Így minden tulajdonostárs jogosult a közös tulajdon tárgyainak birtoklására és használatára, ez azonban nem sértheti a többi tulajdonostárs jogát és jogos érdekeit. A közgyűlés a birtoklás, használat és hasznosítás módját meghatározhatja.

A tulajdonostárs alapvető kötelezettsége a közös tulajdonba tartozó épületrész, épületberendezés, nem lakás céljára szolgáló helyiség fenntartásának költségének (közismert nevén a közös költség) fizetése, valamint a rendes gazdálkodás körét meghaladó (ilyen például a bővítés, új építés) kiadások finanszírozása.

A közös költség fogalmát minden, társasházban lakó ember ismeri. A kifejezés hivatalos meghatározása a tulajdonostársaknak a közös tulajdon fenntartásával a rendes gazdálkodás körébe tartozó költségek fedezetét biztosító, az éves költségvetésben megszavazott hozzájárulás. A közös költség a tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk arányában terheli, kivéve, ha a szervezeti- és működési szabályzat (SZMSZ) másképpen rendelkezik. (Például a lakásban lakók száma szerint.)

Közös költség hátralék esetén a közös képviselőnek intézkednie kell az adósnak a határidő megjelölésével történő felszólításáról, továbbá – ha a felszólítás eredménytelen – fizetési meghagyás kibocsátásának kezdeményezéséről, illetve a társasházi törvény rendelkezése szerinti felhatalmazás esetében a jelzálogjog iránti kérelem benyújtásáról.

Szintén a tulajdonostárs kötelezettségei közé tartozik a felújítási alaphoz történő hozzájárulás fizetése – ha a közösség elhatározta az alap képzését.

 

Pécsi társasház Közös képviselet // E-mail: info@pecsitarsashaz.hu